Strug – Ranking Grudzień 2024

Strug to narzędzie niezbędne nie tylko w każdym zakładzie stolarskim, ale również nawet w przydomowych warsztatach. Stosuje się go do skrawania powierzchni drewnianych, głównie do wyrównywania powierzchni drewnianych i krawędzi, po wykonaniu wrębów i wpustów. Znany jako narzędzie do drewna już od starożytności i właściwie nie zmienił swojego przeznaczenia, wcześniej stosowany był wyłącznie strug ręczny. Obecnie strug ręczny pozostał jako ważne narzędzie przy produkcji na przykład mebli artystycznych oraz w tak modnych obecnie przydomowych warsztatach, natomiast w dużych stolarskich firmach został wyparty przez strug elektryczny czy strugarki.

Jaki strug wybrać?

Mamy do wyboru właściwie dwa rodzaje tegoż urządzenia. Często przed podjęciem decyzji zastanawiamy się strug ręczny czy strug elektryczny będzie dla nas najodpowiedniejszy. Dobry strug to narzędzie, które jest skrojone na naszą miarę, wszystko zależy od naszych potrzeb i zastosowania urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc mamy do wyboru strug ręczny bądź strug elektryczny. Strugarka to też urządzenie warte rozwagi. Strug ręczny jest napędzany siłą rąk, nie wymaga bliskiego źródła energii, nie przeszkadza nam w pracy kabel zasilający i jest dużo tańszy od modeli elektrycznych. Możemy go wybrać jednak tylko wtedy, jeśli będziemy w przyszłości obrabiać względnie małe ilości drewna, w tym drewna twardego i wykorzystywać narzędzie do domowych prac albo przy produkcji bądź renowacji mebli artystycznych. Warto przy tym pamiętać, że strug obrobi drewno, ale nie wygładzi, gdyż nie ma takich możliwości konstrukcyjnych. Strug elektryczny stosowany jest w profesjonalnych stolarniach, które przerabiają znaczne ilości drewna. Za strugiem elektrycznym przemawia szybkość pracy i wygoda, ale jednocześnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo w pracy. Strugarka do drewna to stosunkowo większe urządzenie, które jednocześnie może skrawać dwie lub cztery płaszczyzny. Można kupić strugarkę do obróbki płaszczyznowej lub kształtowej. Jaki strug kupić to też indywidualna decyzja przyszłego stolarza, warto jednak wziąć sobie do serca słowa doświadczonych osób, które twierdzą, że zawsze swoją przygodę ze stolarstwem należy zacząć od struga ręcznego.

Strugi elektryczne powoli wypierają ręczne narzędzia i są coraz bardziej dokładne, a przede wszystkim wydajniejsze.
Strugi elektryczne powoli wypierają ręczne narzędzia i są coraz bardziej dokładne, a przede wszystkim wydajniejsze.

 Najlepszy strug ręczny

Oferta strugów ręcznych jest dość bogata i możemy wybierać wśród następujących modeli:

  • ździerak, dawniej nazywany drapaczem, stosowany głównie do renowacji mebli. Wyposażony jest w pojedyncze, łukowate ostrze, pozostawiające charakterystyczne ślady na obrabianej powierzchni
  • gładzik, dawniej nazywany równiaczem, służy jak sama nazwa wskazuje do ostatecznego wygładzenia obrabianej powierzchni, posiada dwa ostrza: ostrze i odchylak, które umożliwiają pracę we wszystkich kierunkach, bez obawy o niepożądane efekty zdzierania
  • równiak, który ma za zadanie wstępne wyrównanie powierzchni
  • kątnik, rodzaj struga z otworami bocznymi i ma na celu wyrównywanie i pogłębianie wrębów
  • krzywak, strug przeznaczony do pracy z powierzchniami łukowatymi
  • kręgadło, które wykorzystywane jest w obróbce materiałów okrągłych

Wybór modelu zależeć więc będzie od naszych zamierzeń, może jednak trzeba będzie zakupić kilka modeli struga.

Strug ręczny – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Strugi ręczne.

[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/produkt:strug-ręczny–najpopularniejsze.html’ limit=’5′]

Strug elektryczny

Wybierając strug elektryczny po pierwsze należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, gdyż od niej zależy jak łatwo będzie się pracowało z twardymi gatunkami drewna, ale również urządzenia z wyższą mocą są trwalsze dłużej nam służą. Moc 500 W to strug hobbystyczny, do profesjonalnych działań potrzebne jest nam urządzenie o mocy przynajmniej 1000 W. Bardzo wygodne są modele strugów elektrycznych z opcją przytwierdzenia do stołu, warto też zwrócić uwagę na opcje dodatkowe, które może zaoferować producent, jak chociażby struganie powierzchni płaskich czy felcowanie, czyli wycinanie rowków w drewnie. Ceny strugów elektrycznych kształtują się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy, więc jak widać dostępna jest szeroka oferta.

Strug elektryczny – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Strugarki elektryczne.

[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/produkt:strug-elektryczny–najpopularniejsze.html’ limit=’5′]

Popularne modele strugów elektrycznych – jaki strug kupić?

Wachlarz możliwości przy wyborze i zakupie tego typu urządzeń jest przeogromny, zwracamy więc szczególną uwagę na:

  • moc
  • ilość obrotów
  • głębokość strugania
  • waga, która umożliwi nam komfortową pracę
  • odpowiednia długość kabla
  • uchwyt antypoślizgowy
  • blokada bezpieczeństwa, która nie dopuści do przypadkowego włączenia urządzenia
  • istnienie precyzyjnego wskaźnika głębokości pracy
  • stopniowa regulacja strugania, zapewniająca wysoką dokładność strugania

Najlepszy strug to jak widać urządzenie, które w pełni spełni nasze oczekiwania, a więc zanim dokonamy wyboru należy dokładnie przeanalizować potrzeby.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *