Kuchnia będzie w pełni wyposażona jedynie wtedy, gdy stanie w niej odpowiednio dobrana kuchenka. Sprzęt ten jest podstawowym wyposażeniem pomieszczenia tego typu, dlatego nie może go zabraknąć. Wybór kuchenek jest bardzo duży. Obecnie urządzenia tego typu zasilane są w niemal dowolny sposób, występują również rozwiązania hybrydowe. Dlatego też w tym tekście omówimy kuchenkę gazowo-elektryczną i powiemy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Ranking kuchenek gazowo-elektrycznych Listopad 2024
[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’kuchnie-gazowo-elektryczne/ilosc-pol-grzejnych:4,programowanie:tak,wymuszony-obieg-powietrza:tak,zapalarka-gazu:tak–najpopularniejsze.html’ limit=’5′]
Jak działa kuchenka gazowo-elektryczna?
Kuchenka gazowo-elektryczna korzysta z dwóch sposobów zasilania: gazu i prądu. Gazem zasilana jest płyta gazowa, która znajduje się w górnej części kuchenki. Tworzą ją zazwyczaj cztery palniki: dwa średniej, jeden dużej i jeden małej mocy. Dzięki temu możesz w łatwy sposób dobrać moc do używanego przez Ciebie w danym momencie naczynia.
Rzeczony gaz może być dostarczany zarówno za pomocą butli, jak i domowej instalacji gazowej. W butlach zazwyczaj mamy do czynienia z gazem propan-butan, w gazociągu płynie gaz ziemny. Co ważne, musisz już od początku wiedzieć, jakim sposobem będzie zasilana kuchenka, ponieważ rozwiązania te korzystają z osobnych końcówek.
Piekarnik w kuchence tego typu jest elektryczny, co oznacza, że do jego działania konieczny jest prąd. Wykorzystanie go jest nie tylko tańsze, ale również pozwala na zastosowanie pewnych funkcji dodatkowych, które nie tylko uprzyjemniają korzystanie z urządzenia, ale również mają wpływ na bezpieczeństwo.
Wymiary kuchenki gazowo-elektrycznej
Kuchenka musi być dostosowana wymiarami do kuchni, w której będzie ustawiona. Jeszcze przed zakupem dokonaj dokładnych pomiarów zarówno miejsca, jak i samego urządzenia, dzięki czemu łatwo sprawdzisz, czy zmieści się w danym pomieszczeniu. Kuchenki wolnostojące mają zazwyczaj wymiary: 50-60 cm szerokości, 60 cm głębokości i 85 cm wysokości.
Pomiary są szczególnie ważne w przypadku kupna kuchenki gazowo-elektrycznej do zabudowy. Z racji tego, że urządzenie będzie integralną częścią zabudowy kuchennej, musi być do niej ściśle dopasowane. Zazwyczaj kuchenki do zabudowy cechują się wymiarami 60 cm szerokości, wysokości i głębokości. Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia o innych parametrach, możesz skompletować kuchenkę samodzielnie. Wtedy należy do Ciebie wybór zarówno płyty gazowej, jak i piekarnika elektrycznego, co wymaga nie lada zachodu.
→ Płyta gazowa do zabudowy. Ranking 2024.
Płyta gazowa w kuchence gazowo-elektrycznej
Jak już wspomnieliśmy, górę kuchenki tworzy płyta gazowa. Bez względu na to, czy wybierzesz urządzenie wolnostojące, czy do zabudowy, płyta będzie zawierała standardowo 4 palniki. Niezwykle istotna jest natomiast odpowiednia szerokość płyty, ponieważ od niej zależy to, jakiej wielkości naczyń będziesz mógł używać. Dobrze jest zawczasu sprawdzić, jaką średnicę mają najczęściej używane garnki i patelnie i na podstawie tych pomiarów dokonać wyboru.
Ważne są również palniki specjalne. Zazwyczaj są to konstrukcje o dwóch lub nawet trzech pierścieniach, dzięki czemu dany palnik charakteryzuje się większą mocą. Zdecyduj się na to rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz palnika zdolnego do podgrzania pojemnego naczynia.
Nad palnikami znajduje się ruszt, który służy do utrzymywania naczyń. Może on być zarówno jednoczęściowy, dwuczęściowy, jak i osobny dla każdego palnika. Zdecydowanie rekomendujemy rozwiązania wieloelementowe. Dlaczego? W przypadku zabrudzenia płyty gazowej z rusztem jednoczęściowym jesteś zmuszony do zdejmowania wszystkich naczyń, co jest kłopotliwe i czasochłonne. Z kolei, gdy zabrudzi się płyta posiadająca ruszt dwuczęściowy lub osobny dla każdego palnika, zdejmujesz tylko te naczynia, które znajdują się w pobliżu zabrudzenia.
Piekarnik elektryczny w kuchence
W piekarniku elektrycznym najważniejsze jest to, abyś mógł sterować obiema grzałkami. Dzięki temu dostosujesz sposób podgrzewania do efektu, jaki chcesz osiągnąć. Krótko mówiąc, jeśli chcesz uzyskać ciasto z bardziej przypieczoną skórką – włącz górną grzałkę. Jeżeli zależy Ci na przypieczonym spodzie – piekarnik powinien mieć włączoną grzałkę dolną.
Piekarnik elektryczny może służyć również jako grill. Ten specjalny sposób pieczenia uzyskiwany jest za pomocą grzałki o wysokiej mocy, która zazwyczaj znajduje się w górnej części urządzenia. Przed zakupem zwróć uwagę, czy ta opcja występuje w piekarniku, który zamierzasz kupić.
Termoobieg – zapewne nie raz słyszałeś nie raz to pojęcie, jednak co ono oznacza? W rzeczywistości jest to funkcja, dzięki której Twój piekarnik będzie znacznie oszczędniejszy. Działa ona w ten sposób, że gorące powietrze wytwarzane przez grzałkę urządzenia jest bardzo dokładnie rozprowadzane w jego komorze. W ten sposób wnętrze piekarnika elektrycznego jest nagrzane w jednakowym stopniu, co przyczynia się zarówno do oszczędności na rachunkach, jak i poprawy wyglądu i smaku potraw.
→ Ranking kuchenek do zabudowy 2024
Kolejną istotną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest mechanizm wyjmowania blach. Najtańsze modele piekarników elektrycznych zazwyczaj posiadają jedynie wytłoczenia, które nie są wygodne w użytkowaniu. Blacha po nich przesuwa się niezwykle ciężko, niszcząc przy tym powierzchnię ścianek. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są prowadnice teleskopowe lub drabinki. To w pełni niezależne systemy, które gwarantują lekkie przesuwanie się blach.
Funkcje dodatkowe i zwiększające bezpieczeństwo
Wybierając kuchenkę gazowo-elektryczną pod względem funkcji dodatkowych warto skupić się na wygodzie użytkowania i bezpieczeństwie. Do funkcji, które pomogą Ci gotować, zaliczyć można zapalarkę do gazu. To akcesorium może być umieszczone zarówno w pokrętłach, jak i osobnym przycisku. Wybór wygodniejszego rozwiązania należy do Ciebie.
Ponadto przydać się może timer, dzięki któremu w łatwy sposób będziesz mógł kontrolować proces gotowania i funkcja kontroli pracy piekarnika pozwalająca na precyzyjne ustawienie czasu pieczenia. Po jego minięciu piekarnik automatycznie się wyłączy.
→ Zastanawiasz się jaka kuchenka gazowa do zabudowy będzie najlepsza? Odpowiedź znajdziesz tutaj!
Jeżeli chodzi o funkcje zwiększające bezpieczeństwo, pierwsze skrzypce powinno grać zabezpieczenie przeciw wypływowe gazu. Ta podstawowa funkcja płyt gazowych ma za zadanie odciąć dopływ gazu, kiedy płomień zgaśnie. Istotna jest również blokada przed przypadkowym uruchomieniem, która zapobiegnie temu, aby kuchenkę uruchomiło Twoje dziecko.
Jaka kuchenka gazowo-elektryczna będzie najlepsza?
Kuchenka gazowo-elektryczna to w zasadzie dwa urządzenia w jednym: płyta gazowa i piekarnik elektryczny. Dlatego też wybierając najlepszą kuchenkę tego typu, musisz na nią patrzeć przez pryzmat tych elementów. Jedynie wtedy, gdy uda Ci się dobrać odpowiednie parametry obu, możesz dokonać zakupu. Pamiętaj jednak, że ważne są również funkcje dodatkowe i bezpieczeństwo, ponieważ to ono definiuje komfort użytkowania.
Zastanawiam się, czy warta zakupu będzie kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną? Bo szukam opinii na ten temat i to jest chyba najrzadsze co jest wybierane z pośród całego szeregu różnych kuchenek. Jeżeli ktoś ma takową to niech da znać, czy warto.
Moim wyborem była kuchenka gazowo elektryczna amica i jestem z niej całkowicie zadowolony. Amica robi bardzo dobry sprzęt, który zbiera ogólnie bardzo dobre, pozytywne opinie. Co do samego sprzętu bez zarzutów – działa jak należy 🙂
Według mnie bardzo fajne wyjście to kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym. Piekarnik elektryczny jest po prostu bardziej funkcjonalny niż gazowy, bo szybciej się nagrzewa i po prostu jest bezpieczniejszy.
Kuchenka gazowo elektryczna to coś co najczęściej spotykamy. Jest bardzo funkcjonalne, ale dalej nie pozwala wykluczyć nam użycia gazu. Niemniej jednak, zbiera ona bardzo dobre opinie pod względem tego, że się nie psuje i ma bardzo dobrą żywotność 😉