Spawarka – Ranking Grudzień 2024

Wiele osób mylnie sądzi, że wybór spawarki to zadanie proste i szybkie. Jest to bez wątpienia błędne przekonanie, gdyż dobór spawarki przez amatorów może okazać się błędny i niedopasowany do potrzeb. W tym artykule poruszymy temat tego, w jaki sposób wybrać najlepszą spawarkę, porównamy typy poszczególnych spawarek, podpowiemy, czym należy kierować się podczas zakupów i doradzimy, jaka spawarka najlepiej spisze się dla użytku domowego. Jaka spawarka jest tania, ma odpowiednią masę i wielkość i dobrą jakość spawu?

Rodzaje spawarek

Istnieje bardzo dużo rodzajów spawarek, które są przeznaczone do spawania innego rodzaju materiałów czy stworzone pod konkretną metodę spawania. Poniżej przygotowaliśmy dla Was wiedzę na temat spawarek w pigułce.

Spawarka typu MIGOMAT/MIG/MAG

Jest to półautomat spawalniczy. W wielu modelach, jako źródło prądu wykorzystano prostowniki diodowe oraz tyrystorowe. Półautomaty spawalnicze z nieco wyższej półki, cechują się zasilaniem prostownikami inwertorowymi. Spawarka typu Migomat jest stosunkowo lekka i ma w sobie wiele funkcji optymalizacji pracy. Zauważalne są również spiny o niesłychanie dobrej jakości.  Jedną z najwięszych korzyści, jakie można przypisać migomatom z podwójną pulsacją jest fakt, że spoina jest wolna od odprysków, ma odpowiedni przekrój i nie ma porowatości.

Funkcje spawarek półautomatycznych (migomatów)

  • Wysoka wydajność spawania,
  • mały koszt towarów spawalniczych,
  • możliwość zautomatyzowania metody,
  • bardzo dobra jakość spoin,
  • jedna z najpowszechniejszych metod spawania,
  • znalazła zastosowanie w sektorze produkcyjnym, w blacharstwie samochodowym oraz w innych dziedzinach życia.

Spawarka MIGOMAT – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Spawarki MIGOMATY.

[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/migomaty-i-polautomaty-spawalnicze/–najpopularniejsze.html’ limit=’3′]

Praca na spawarce. Podczas wykonywania jakiegokolwiek spawania należy pamiętać o rękawicach ochronnych, specjalnym ubiorze oraz najważniejszym, czyli masce spawalniczej, z odpowiednio dobranym szkłem.
Praca na spawarce. Podczas wykonywania jakiegokolwiek spawania należy pamiętać o rękawicach ochronnych, specjalnym ubiorze oraz najważniejszym, czyli masce spawalniczej, z odpowiednio dobranym szkłem.

Spawarka TIG

Kolejny rodzaj spawarki. Spawanie tą metodą polega na niczym innym jak na wytwarzaniu łuku elektrycznego z użyciem tak zwanej elektrody wolframowej. Znajduje się ona w osłonie gazu obojętnego. Często w USA oznaczana jest symbolem GTAW. Łuk spawalniczy, który znajduje się pomiędzy nietopliwą elektrodą a danym materiałem spawanym, może topić powierzchnię materiału. Z przypadku metody TIG nie trzeba stosować dodatkowych materiałów. Materiały mogą być w bardzo szybki sposób łączone ze sobą, poprzez przetopienie rowka spawalniczego. Dodatkowy materiał musi być wprowadzany do jeziorka ręcznie, a nie z użyciem uchwytu tak, jak przedstawia się to w przypadku metody MIG/MAG. Spoiwo najczęściej ma postać drutu, a jego długość wynosi około 1 cm oraz odpowiednio dopasowanej średnicy. Spawanie metodą TIG odbywa się z użyciem gazu ochronnego, który jest obojętny pod względem chemicznym. Najczęściej jest to hel lub argon, który wypływa z dyszy uchwytu elektrodowego. Gaz ten ma za zadanie chronić spoinę oraz elektrodę przed możliwym utlenianiem. Nie ma on żadnego wpływu na proces metalrugiczny. Metoda TIG daję możliwość użycia niezwykle czystej spoiny . W procesie spawania nie mamy do czynienia z powstawaniem żużlu, dzięki czemu otrzymana spoina nie wymaga czyszczenia. Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej do materiałów takich jak aluminium, tytan, nikiel, miedź oraz do ich stopów.

Funkcje spawarek TIG:

  • Metoda uniwersalna- można nią spawać praktycznie wszystkie stopy i metale, w dowolnych pozycjach,
  • Spawanie niezwykle cienkich blach (nawet 0,5 mm),
  • czystość spoiny oraz jej najwyższa jakość,
  • brak rozprysku materiału ciekłego,
  • duża łatwość manualnego spawania,
  • możliwość większego zmechanizowania metody,
  • AC/DC- praca z użyciem prądu przemiennego.

Spawarka MMA

Ta spawarka służy do spawania metodami otulonymi. Najczęściej tego typu spawarki składają się ze źródła prądu (stałego lub zmiennego), przewodu wraz z uchwytem elektrodowym doprowadzającym prąd do elektrody oraz z przewodu masowego, który ma zacisk łączący spawany przedmiot z prądem. W przypadku spawania MMA niepotrzebne jest stosowanie jakichkolwiek gazów osłonowych, gdyż topiąca się otulina elektrody zapewnia zabezpieczenie jeziorka. Wytwarza się wtedy atmosfera gazu ochronnego i warstwa niewielkiego żużlu. Obecnie wiele spawarek TIG wykorzystywanych jest do spawania metodą MMA i w sposób odwrotny. Jak widać, metody spawania mogą być ze sobą łączone.

Spawarka inwertorowa

Jest to jeden z najnowszych typów spawarek, który cechuje się wieloma zaletami w porównaniu do spawarek transformatorowych. Do jej zalet zaliczyć można małą wagę, rozmiar, a także mniejsze zużycie prądu, co umożliwia jej pracę w sieci jednofazowe, a nie trójfazowej. Ze względu na wbudowany uchwyt może być przenoszona z miejsca na miejsce. Dodatkowo możliwa jest też praca na wysokości oraz w małych pomieszczeniach. Mniejsze zużycie energii pozwala na użytkowanie jej dosłownie wszędzie.

Funkcje spawarki inwertorowej:

  • Niewielkie gabaryty i masa,
  • mobilność,
  • bardzo wysoka jakość spawu,
  • krótki czas chłodzenia,
  • dostępność dodatkowych funkcji.

Spawarka inwertorowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Spawarki inwertorowe.

[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/spawarki-inwertorowe/–najpopularniejsze.html’ limit=’3′]

Spawarka transformatorowa

Również i ten typ spawarki może mieć wiele zalet. Co prawda ze względu na hi-tech spawarka inwertorowa może pracować w mniejszym zużyciu prądu, jednak koszt tej spawarki jest dużo wyższy, niż spawarki transformatorowej. Konstrukcja tej spawarki jest prosta, a koszty naprawy ewentualnych podzespołów nie powinny być drogie. Zatem jeżeli chcesz dobrej jakości spawarkę, to jest to idealna spawarka do domu, gdyż cechuje się niezawodnością, przystępną ceną i dobrą jakością spawu. Jeżeli środki nie stanowią ograniczenia, spawarka inwertorowa jest prawdziwym strzałem w 10 i warto ją zakupić, chociażby ze względu na dużą mobilność.

Spawarka transformatorowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Spawarki transformatorowe.

[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/spawarki-transformatorowe/–najpopularniejsze.html’ limit=’3′]

Czym powinna cechować się dobrej jakości spawarka?

  • Amperaż

Amperaż powinien być dobrze dobrany do rodzaju instalacji elektrycznej oraz do rodzaju wykonywanej pracy. Im grubsze materiały spawalnicze, tym większy amperaż powinna mieć spawarka.

  • Cykl pracy

To bardzo ważny parametr, który mówi nam o długości działania urządzenia w aż 10-minutowym cyklu pracy. Informacja o 70% mówi o tym, że spawarka będzie działać 7 minut, a 3 potrzebuje na ochłodzenie.

  • Podajnik drutu

Podajnik może zostać wykonany z plastiku lub metalu. Punkt ten dotyczy spawarek MIG/MAG. Podajniki mogą być również wydzielone i wbudowane.

  • Mobilność

Jedne z najbardziej mobilnych spawarek to spawarki inwertorowe. Ważna jest też długość uchwytu spawalniczego, który ułatwia pracę.

  • Średnica i rodzaj elektrody

Grubość wykorzystywanego materiału uzależniona jest od grubości elektrody. Zasada jest prosta. Im grubszy materiał, tym grubsza elektroda jest nam potrzebna. Wyróżnić można dwa rodzaje elektrod, czyli elektrody zasadowe (stosowane do spawania z użyciem prądu stałego) oraz elektrody rutylowe (stosowane dla osób początkujących).

  • Regulacja napięcia łuku

regulacja może odbywać się płynnie lub skokowo. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. W przypadku migomatu skokowego, urządzenia różnią się pod względem ilości wykonywanych skoków podczas pracy.

  • Regulacja szybkości podawania drutu

Zazwyczaj odbywa się bezstopniowo, a czas jest ściśle określony.

  • Regulacja prądu spawania

Oczywiście natężenie prądu nie jest parametrem, który może być ściśle ustalany. To wartość wynikowa, która uzależniona jest od szybkości, z jaką podawany jest drut oraz od jego średnicy, czy gazu osłonowego.

  • Puls

Dzięki tej funkcji mamy szansę pracy prądem pulsacyjnym. Migomaty wyższej klasy umożliwiają nam pracę nawet podwójną pulsacją. Pierwotnie takie funkcje wykorzystywane były do spawania aluminium oraz stali nierdzewnej.

  • Synergia

w celu zoptymalizowania pracy, osoba spawająca musi poprawnie ustawić funkcje. Dzięki sterowaniu synergicznemu spawacz ma ułatwione zadanie, gdyż jednym ruchem zmienia moc łuku, a maszyna samodzielnie dopiera wszelkie pozostałe parametry, które konieczne są do spawania.

  • 2/4 takt

To funkcja, która umożliwia spawaczowi wykonywanie pracy w dwutakcie lub czterotakcie. W przypadku metody 2-taktowej, jeden ruch polegający na dwukrotnym naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku zlokalizowanym na przycisku spawalniczym włącza spawanie, natomiast zwolnienie przycisku kończy cały proces. W przypadku cyklu 4-taktowego spawanie rozpoczyna oraz kończy naciśnięcie przycisku. W przypadku powtórzenia tej czynności proces kończy się. To bardzo dobra propozycja dla osób, które zajmują się spawaniem długich spoiw.

  • Inne funkcje

Z zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia, mamy do dyspozycji wiele ciekawych funkcji, które usprawniają pracę urządzenia.

Spawarka mobilna czy stacjonarna?

Dużo lepszą opcją jest zakup spawarki mobilnej, gdyż można ją przenosić w dowolne miejsce. Spawarka stacjonarna spiszę się w dużej hali, gdzie spawacza nie będzie ograniczał brak miejsca, a praca będzie mogła iść sprawnie.

Oceń

2 komentarze

  1. Podoba mi się to, że wyjaśniliście co powinna mieć dobra spawarka. Dobrze jest korzystać z tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *